1 Aralık 2009 Salı

2010 Dünya Kupası biletleri 3. periyot satışları 5 aralıkta başlayacak


Yeni yıla girmemize sadece 1 ay kaldı. 2010 yılına girmemizle birlikte artık her 2010 deyişimizde aklımıza Dünya Kupası'da gelecek. 11 haziranda başlayıp 11 temmuzda bitecek bu büyük futbol şöleninin başlamasına tam 191 gün kaldı. Şampiyonayı milyarlarca insan televizyonları başında izlerken şanslı yüz binler ise yerinde izleme olanağı elde edecekler. Tabii ki Dünya Kupası'nı yerinde izlemek isteyenlerin de ellerinde biletlerinin olması gerekiyor. Biletlere ise maç günleri gişelerde sahip olmak artık geçmişte kalan güzel bir anı. Biletlere FİFA'nın bilet satış organizasyonları ile sahip olunabiliyor.Dünya Kupası boyunca yaklaşık 1,5 milyon bilet serbest satışa sunulacak. Fiyatlar 16 ile 716 euro arasında değişiyor. Bunlardan 570.000'i  Dünya Kupası'na katılan ülkelerin taraftarları için o ülkelere gönderilecek. Her ülke 89.600 bilet alma hakkına sahip. 344.000 bilete ise FIFA'nın yetkilendirdiği dünyadaki çeşitli bilet satış acenteleri ile seyahat acenteleri sahip. Dünya Kupası organizasyonuna büyük paralar ödeyen sponsorlar 550.000 bilet elde edecekler. 380.000 bilet ev sahibi konuk ağırlama (VIP paketi) organizasyonuna, 66.000 ise TV yayın hakkına sahip kuruluşlara dağıtılacak.FİFA, ilk 2 satış periyotunu tamamladı. 20 şubat 2009-15 nisan 2009 ile 4 mayıs 2009-20 kasım 2009 tarihleri arasında ilk satışlar yapıldı. İlk 2 periyotta FIFA'nın resmi İnternet sayfasından 740.000 bilet satışa sunuldu. Buradaki kıstas, ilk başvuran alır mantığı üzerine oturtuldu. 4 ayrı kategoride satış yapıldı. Ayrıca takımların maçlarına seri satışlar da gerçekleştirildi.
5 aralık cumartesi günü 3. periyot satışlar başlıyor. Burada satışlar daha ilginç bir hal alacak. Çünkü 1 gün önce grup kuraları çekilmiş olacağından bilet talebinde bulunmak isteyenler artık hangi maça gitmek istediğini belirleme şansına da sahip. Burada da ilk periyotta olduğu gibi FIFA İnternet sayfasından verilen siparişler değerlendirmeye alınacak. Eğer talep edilen takım yada maçlarda sunulan bilet sayısından daha fazla başvuru gelirse, bilet alma hakkına sahip olacaklar kura ile belirlenecek. Kura çekilişinin tarihi ise 1 şubat 2010.4. periyot bilet satış periyotu ise 9 şubat-7 nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu tarihler arasında doğal olarak biletlerin genel durumu daha netleşmiş olacak. Bu dönemde yapılan başvurular eldeki biletlerin sayısına göre cevaplandırılacak. Eğer sunulan sayının üzerinde talep gelirse önce başvuranlardan başlayarak bilet dağıtımı yapılacak.
FIFA 5. periyot bilet satışlarını Son Dakika (Las Minute) olarak adlandırıyor. Bu biletler 15 nisanda satışa sunulacak ve 11 temmuzdaki finale kadar elde kalan bilet durumuna göre taleplere cevap verilecek. Burada kıstas yine "daha erken başvuran alır" çerçevesinde olacak.
Türkiye'de de Dünya Kupası biletlerini elde etmek mümkün. Taksim'de bulunan ve her türlü spor müsabakasına bilet organizasyonu yapan WTS seyahat acentesi, FIFA'nın resmi acentesi sıfatını da taşıyor. Bunun için yapmanız gereken www.wts.com.tr adresine tıklamanız.

1 yorum:

  1. Fatih Terim'in kişisel tatmin olma duygusu yüzünden tv den izlemek zorunda kalmamız beni çileden çıkarıyor.
    Forza Filler.)

    YanıtlaSil