21 Aralık 2009 Pazartesi

Bundesliga'da ilk yarıda seyirci ortalamaları yine zirve yaptı!


Almanya'da her zaman için çok yerleşik bir seyir kültürü vardır. İnsanlar 'bugün şehrimizde bir spor müsabakası var gidip izleyelim' mantığıyla o müsabakaya gider tribünleri doldururlar. Tabii ki dünyanın en çok ilgi çeken sporlarının başında gelen futbolda da tribünlerin dolmaması düşünülemez. Bundesliga'da bu bağlamda yıllardır Avrupa'nın en çok seyirci çeken ligi olma özelliğini sürdürmekte. Liglerin ilk yarılarının sona erdiği şu günlerde, Avrupa'nın 5 büyük liginin seyirci ortalamalarını sizler için araştırdım.
Almanya'da tam 11 takım % 90'ın üzerinde ortalama ile oynarken 2 takım da % 89 ortalama ile oynuyor. Örneğin Bayern Münih, Hertha Berlin ile oynadığı maçta tam 100. kez üst üste 69.000 seyirciye (% 100) oynadı. 19 aralık 1909'da kurulan ve Freiburg maçı öncesinde 100. yıl kutlamalarının finalini yapan Dortmund ise yıllardır orta sıra takımı olmasına karşın, 75.000 seyirci ortalamasının altına düşmüyor.Almanya'dan sonra en çok seyirci toplayan lig, doğal olarak İngiltere Premier Lig. İngiliz takımlarının da 11'i en az % 90 kapasite ile oynuyor ve oran olarak Premier Lig, Bundesliga'nın 90,6-89,8 önünde. Ancak İngiltere'de takım sayısının 20 maç sayısının 38 olmasına karşın, 4 maç daha az oynanan Bundesliga'da ilk yarıda 6.546.133 seyirci tribünlere gelirken, İngiltere'de bu sayı 5.971.684'de kaldı.İspanya La Liga'da % 90'nın üzerine çıkan sadece 3 takım var. Ülke ortalamasını ise Barcelona ve Real Madrid dev statlarıyla yükseltiyorlar. İspanya'da 35 bin ortalama üzerine çıkan takım sayısı 6.
Son yıllarda seyirci kaybeden İtalya'da % 90 ortalamasını geçen bir takım yok. Oran ortalaması en yükseğe ulaşan takım, % 85 ile Juventus. Seyirci sayı ortalaması en yüksek takım ise maç başına 53.305 ortalamayla oynayan İnter.Fransa, her konuda olduğu gibi seyirci sayı ve ortalamasında da 5. sırada yer alıyor. Fransa 'da ilginç bir şekilde Boulogne takımının seyirci ortalaması % 165,9 olarak ortaya çıkıyor. Ancak resmi tribün kapasitesi 7300 olan Boulogne'nin stadyumu yapılan eklerle 12 bin ortalama seyirci alabiliyor. Diğer takımlar arasında oran bazında en yüksek ortalama  % 87 ile Lyon'da. Ancak maç başına seyirci ortalaması en yüksek takım, 48.620 ile Marsilya.
Turkcell Süper Lig'in seyirci sayılarını ve ortalamaları nerede derseniz, size vereceğim cevap, boşuna beklemeyin hiç bir zaman gerçek rakamları öğrenemezsiniz olacaktır. Şaka bir yana, gerçekten de başta İstanbul'un 3 büyük takımı dahil hiç bir stadyumda gerçek anlamda ne kadar seyirci girip çıkıyor tespit etmek mümkün değil. Çünkü kombineler ve maç bazında satılan biletler ile maç başına ne kadar seyirci stada girmiş, hiç bir zaman resmi olarak açıklanmıyor. Bu konuda sağlıklı hiç bir veri yok.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder